Logo eDefter Otomatik Yedekleme İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Logo eDefter Otomatik Yedekleme İşlemleri Nasıl Yapılır ? Nereye Yedek Alınır ? E-defter uygulaması otomatik yedekleme aşamaları hakkında bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Firmaların elektronik ortamda Gelir İdaresi Başkanlığına (GİB’e) gönderdiği e-Defter dosyalarını 10 yıl süreyle saklama zorunluğu bulunmaktadır. e-Defter uygulamasına geçiş yapıldıktan sonra oluşturulan e-Defter’leri (Defteri Kebir, Yevmiye Defteri ve bu defterlere ait berat dosyaları) GİB’e gönderildikten sonra saklanma sorumluluğu firmalara aittir.

Firmalar internet ortamında gönderilmiş olan e-Defter kayıtlarını kendileri saklayabileceği gibi özel entegratörler ile sözleşme yaparak entegratör firmaların da saklamalarını sağlayabilir.

Mükellefler, kendi bilgi işlem sistemlerinde muhafaza edilen elektronik defter ve beratların silinmesi, zarar görmesi, virüs bulaşması vb. nedenlerle elektronik defter ve beratların ibrazında sorun yaşayabilmektedir. Özellikle son dönemlerde artan siber saldırılar nedeniyle birçok Logo mükellefinin elektronik defter dosyalarının zarar gördüğü görülmekte ve bu nedenle özel entegratör üzerinden saklama hizmeti alınmasının önemi giderek artmaktadır.

Logo eDefter Otomatik Yedekleme İşlemleri

Bu ve benzeri nedenlerle e-Defter saklama hizmeti alınması önerilir. LOGO Özel Entegratörlük belgesi alan ilk firmalardan birisidir. LOGO programlarını kullanan ya da kullanmayan tüm firmalar LOGO’nun özel entegratörlük hizmetinden yararlanabilir.

Eğer firma özel entegratör olarak LOGO ile çalışıyorsa, LOGO e-Defter uygulaması üzerinden oluşturulan e-Defter dosyaları otomatik LOGO Özel Entegratörü’ne gönderilir.

e-Defter uygulaması üzerinden defter dosyalarını LOGO Özel Entegratörü’ne göndermek için öncelikle LOGO Özel Entegratörlük ve e-Defter saklama hizmetinin satın alınmalıdır. e-Defter Saklama hizmeti alındığında LOGO Özel Entegratör’e aşağıdaki defter dosyaları sıkıştırılmış bir şekilde (*.Zip) e-Defter.exe üzerinden manüel ya da otomatik gönderimi sağlanır.

Defter dosyalarının LOGO Özel Entegratör‘e gönderilebilmesi için sırası ile;

 • e-Defter uygulaması firma bazında kullanan firmalar için, Sistem İşletmeni-Firma Tanımındaki e-Devlet sekmesi Yedekleme alanı işaretlenir ve e-Arşiv ve Entegratör Bilgileri alanında LOGO Özel Entegratör kullanıcı bilgileri girilir.

 • e-Defter uygulaması işyeri bazında kullanan firmalar için, Sistem İşletmeni Firma tanımındaki Yedekleme alanı işaretlenir ve İşyeri tanımı altındaki e-Devlet sekmesindeki e-Arşiv ve Entegratör Bilgileri alanında LOGO Özel Entegratör kullanıcı bilgileri girilir.

logo e-defter yedekleme

 • Program içerisindeki Ticari Sistem Yönetimi parametreleri altında bulunan e-Defter parametreleri içerisindeki Diğer Parametre seçeneklerinde e-Defter Otomatik Yedekleme seçeneği bulunur. Oluşturulan e-Defter dosyalarının GİB’e gönderimi sağlandıktan sonra bu parametre ‘Evet’ olarak seçilmiş ise onaylı berat dosyaları indirildiği anda otomatik olarak e-Defter dosyaları LOGO Özel Enteratör’e gönderilir.

logo e-defter yedekleme

e-Defter uygulaması üzerinden elektronik defter dosyalarının LOGO Özel Entegratör’e gönderilebilmesi

Otomatik gönderme işlemleri

 • e-Defter parametrelerinde otomatik yedekleme ‘Evet’ olarak belirtildiğinde kullanıcı tarafından herhangi bir işlem yapılmasına gerek olmadan ilgili aya ait defter dosyaları GİB’e gönderilip e- Defter statüsü ‘Onaylı Berat İndirildi’ statüsüne geldiği ve onaylı berat dosyaları dizine indirildiği anda defter dosyaları LOGO Özel Entegratörü’ne gönderilir.

logo e-defter yedekleme

 • LOGO Özel Entegratör’e otomatik gönderme işlemi yapıldığında sırası ile aşağıdaki dosyalar gönderilmekte ve gönderim işlemi sonrası bilgilendirme ekranı gelmektedir.

-Yevmiye Defteri

-Kebir Defteri (Büyük Defter)

-Yevmiye Beratı

-Kebir Beratı

-Yevmiye Beratı (GİB onaylı)

-Kebir Beratı (GİB onaylı)


Bu aşamada ilgili e-Defter dosyaları sorunsuz gönderilirse Yedekleme durumu “Entegratör’e İşlendi” olur.Defter dosyaları gönderiminde bir hata alınması durumunda ise Yedekleme durumu “Yedeklenemedi” olur ve defter dosyaları tekrar manüel olarak Entegratör’e gönderilmelidir.logo e-defter yedekleme

 • e-Defter dosyalarının Özel Entegratör’e gönderim sonrasında defter dosyalarının Entegratör sayfasına hatasız bir şekilde yüklenip yüklenmediğinin kontrolü için yükleme sonrası “Durumum Sorgulama” işlemi yapılması gerekir. Bunun için paket gönderimi sonrası gelen Durum Sorgula butonuna basılır ve dosyaların Entegratörde kontrol edilmesi sağlanır.

logo e-defter yedekleme

 • Durumum sorgulama işlemi sonrasında gönderilen dosyalar sorunsuz yüklenmesi durumunda ” …… aya ait Yevmiye ve Büyük Defter dosyaları yedeklendi.” Mesajı gelecek ve ilgili aya ait defter dosyalarının Yedekleme durumu “Yedeklendi” olur.

logo e-defter yedekleme
logo e-defter yedekleme

Manuel gönderme işlemleri

 • e-Defter parametrelerinde otomatik yedekleme ‘Hayır’ olarak belirtildiğinde, otomatik gönderme işleminde hata alındığı durumda ya da geçmiş aylara ait e-Defter dosyalarının LOGO Özel Entegratörüne gönderiminde kayıtların manüel gönderimi yapılabilir.

logo e-defter yedekleme

 • LOGO Özel Entegratör’e gönderilmeyen kayıtlar için Yedekleme durumu “Entegratör’e Gönderilmedi” durumundadır. Defter dosyalarını göndermek için gönderilecek ay üzerinde F9 tuşuyla ulaşılan Entegratör\Gönder seçeneği kullanılır.

logo e-defter yedekleme

 • Entegratör’e Gönder sonrası defter dosyaları sorunsuz gönderildiğinde Yedekleme durumu “Entegratöre İşlendi” olur.

logo e-defter yedekleme

 • e-Defter dosyaları Entegratör’e gönderim sonrasında defter dosyalarının Entegratör sayfasında hatasız bir şekilde yüklenip yüklenmediğinin kontrolü için yükleme sonrası Durumum sorgulama işlemi yapılmalıdır. Bunun için ilgili ay üzerinde F9 tuşuyla Entegratör\Durum Sorgula seçeneği kullanılır.

logo e-defter yedekleme

 • Durum sorgulama işlemi sonrasında gönderilen dosyalar sorunsuz yüklenmiş ise ” …… aya ait Yevmiye ve Büyük Defter dosyaları yedeklendi.” Mesajı gelecek ve ilgili aya ait defter dosyalarının Yedekleme durumu “Yedeklendi” olur.

logo e-defter yedekleme
logo e-defter yedekleme

Dikkatinizi Çekebilir

Logo Bayi Pendik

Pendik’te Logo Bayi olarak 13 yıldır hizmet veren Alpbilge Yazılım, Logo Çözümlerinin satış, eğitim, destek …